Mennyi stressz van az életedben? Azok közé tartozol, akik a munkaterápiát választják, és rendszeresen túlvállalják magukat azért, hogy közben ne kelljen a magánéleti gondokon agyalniuk? Vagy inkább az öngondoskodás híve vagy, és rendszeresen teszel a mentális egészség megőrzése érdekében? A témát a magyar még mindig hajlamos elbagatellizálni, pedig tény, hogy a test és a lélek komplex egészként működik. Nem véletlen, hogy a pszichoszomatikus betegségek egyre többeknél megjelennek.
Akár betegségeket is megelőzhetsz az odafigyeléssel!
Stresszes korban élünk. A feszültség gyakran együtt jár a munkavégzéssel, a megfelelési kényszerrel és a megélhetéshez szükséges anyagiak előteremtésével. Sokan nincsenek abban a helyzetben, hogy könnyen válthatnának, és a szükséges bátorság is hiányzik a felnőttek jelentős részéből. A változás éppen úgy feszültséget válthat ki, mint az állandóságba való belefásulás. A mentális egészség megőrzése pedig fontosabb, mint azt a legtöbben hiszik. Akár a szív- és érrendszeri megbetegedések állapotára is jótékony hatással van a kiegyensúlyozottság és az öngondoskodás.
Sport, pihenés, időhatékonyság: cél a mentális egészség megőrzése
Néha már az is elég, ha visszaveszel a munkából. Kiégés nélkül, hosszútávon rendszerint nem fenntartható az erőn felüli teljesítés. A saját magadra fordított idő minden formája kifizetődik, mind az érzelmi egyensúly, mind az általános egészségügyi állapot összefüggéseiben. Mikor jártál utoljára a természetben? Szívesen bringázol, de soha nincs időd rá? Visszahoznád életedbe az olvasás örömét? A változás csak rajtad múlik – és valljuk be-, gyakran a megfelelő időbeosztáson. Miért ne főzhetnél két napra előre? A bevásárlás hetente egyszer elegendő lehet, ha átgondolod, milyen ételeket ennél a héten. A tudatosság kifizetődő, a megspórolt időt pedig olyan elfoglaltságokra fordíthatod, amiket talán már régóta szeretnél mindennapjaid részévé tenni.
Észrevetted már magadon, hogy egy-egy rosszabb periódusban a betegségek is könnyebben megtalálnak? A kiegyensúlyozatlanság, a pihenés hiánya és a kimerültség gyengítik az immunrendszert, csakúgy, mint a folyamatos feszült állapot. Ilyenkor nemcsak meghűléssel találkozhatsz, hanem akár komolyabb egészségügyi problémák is felüthetik a fejüket.
A mentális egészség megőrzése tehát nem egyfajta trendi kifejezés, vagy luxus, hanem olyan tudatos megfontolást és tervezést igénylő folyamat, amelynek célja nem más, mint a testi erőnlét és a pszichés egészség hosszútávú megvalósítása.